Charakter

Jak być asertywnym

Jak być asertywnym

Co zrobić aby być asertywnym? Ta cecha wydaje się na dziś dzień jedną z najważniejszych, jeżeli chodzi o kwestię wypracowania twardego, mocnego charakteru, który pozwoli nam na osiągnięcie sukcesu w biznesie oraz dobre, zgodne z samym sobą funkcjonowanie w sferze szeroko rozumianego życia w grupie społecznej. Zacznijmy jednakże od przytoczenia w pierwszej kolejności krótkiej definicji pojęcia asertywność. Na czym ten termin polega i się opiera? Otóż jest to zagadnienie czysto psychologiczne, które bazuje w głównej mierze na wyrażaniu uczuć, własnych poglądów, zdania na jakiś temat w taki sposób, żeby móc jasno pokazać, co się myśli, ale przy tym nie wpływać na naruszenie granic oraz praw innych osób.

Jest to bardzo istotne, żeby szanować drugą osobę i nic jej nie narzucać, ale też pozostać w zgodzie ze sobą samym. Nie ma nic gorszego niż uległość i robienie czegoś na siłę, bo inni tak chcą. Jest to zatem nic innego jak głośne mówienie nie.

 

Nie musisz mieć wyrzutów sumienia, że komuś odmawiasz, bo przecież brak asertywności nie jest mile widziany. Wręcz powinieneś być zadowolony, że pomimo odczuwanej presji, ty masz odwagę wygłosić swoje zdanie. W wielkim skrócie i podsumowaniu zarazem, mianem asertywności określa się kilka zasadniczych cech- autentyczność, empatię, stanowczość, nieuleganie presji środowiska, posiadanie szacunku do siebie samego.